UNSC11000 Electrolytic Tough Pitch Copper (ETP Copper)är en av de mest använda högkonduktiva-kopparlegeringarna, känd för sinutmärkt elektrisk ledningsförmåga (större än eller lika med 100 % IACS), värmeledningsförmåga, duktilitet och enkel tillverkning. Som ett förstklassigt industriellt-kopparmaterial,C11000 kopparplåt, kopparband, kopparstav, kopparstång, kopparrör, ochkopparskenaanvänds i stor utsträckning inom elektroteknik, transformatorer, ställverk, kraftdistribution, jordningssystem och precisionskomponenter. Vår fabrik erbjuderanpassade storlekar, snäva toleranser, internationella standarder, och exportförpackningar, vilket säkerställer stabil kvalitet för globala B2B-köpare.

01
Hög kvalitet
02
Avancerad utrustning
03
Professionellt team
04
Anpassad service
Produktbeskrivning
UNS C11000 är en elektrolytisk tuff kopparlegering som innehåller en kontrollerad mängd syre (0,02–0,04 %) för att säkerställa överlägsen elektrisk ledningsförmåga. Den överensstämmer medASTM B152, ASTM B187, ASTM B152M, ASTM B193, ASTM B152Moch andra internationella standarder.
UNS C11000 Kopparlegering – Fullständig integrerad teknisk jämförelsetabell
| Kategori | Teknisk parameter | Metriska (SI-enheter) | Imperial (amerikanska enheter) | Anteckningar / Standard |
|---|---|---|---|---|
| Kemisk sammansättning | Cu (koppar) | Större än eller lika med99.90% | - | ASTM B152 / B187 |
| Syre (O) | 0.02–0.04% | - | Typisk ETP Cu | |
| Andra föroreningar | Mindre än eller lika med 0,03 % | - | - | |
| Mekaniska egenskaper – glödgad (O-temperering) | Draghållfasthet | 210–250 MPa | 30–36 ksi | ASTM B152 |
| Avkastningsstyrka | 65–100 MPa | 9–14 ksi | - | |
| Förlängning | 30–45% | - | - | |
| Mekaniska egenskaper – hård (H04 Temperation) | Draghållfasthet | 340–380 MPa | 49–55 ksi | ASTM B187 |
| Avkastningsstyrka | 300–340 MPa | 44–49 ksi | - | |
| Hårdhet | HV 80–110 | HRB 40–55 | - | |
| Fysiska egenskaper | Ledningsförmåga | Större än eller lika med 100 % IACS | - | Elektrolytisk tuff pitch |
| Densitet | 8,9 g/cm³ | 0,321 lb/tum³ | - | |
| Smältpunkt | 1083 grader | 1981 grad F | - | |
| Standardstorlekar – ark/plåtar (ASTM B152) | Tjocklek | 0,20–20 mm | 0.008"–0.79" | Std. toleranser ±0,01–0,20 mm |
| Bredd | 300–1000 mm | 12"–40" | - | |
| Längd | 1000–3000 mm | 40"–120" | - | |
| Standardstorlekar – spön/stänger (ASTM B187) | Diameter | 3–120 mm | 1/8"–4.75" | Tolerans ±0,03–0,20 mm |
| Temperament tillgängligt | O / H02 / H04 | - | - | |
| Standardstorlekar – Samlingsskenor (Platta skenor) | Tjocklek | 3–20 mm | 0.12"–0.75" | - |
| Bredd | 20–200 mm | 0.8"–8" | - | |
| Standardstorlekar – rör (ASTM B68 / B75) | Ytterdiameter (OD) | 6–108 mm | 1/4"–4.25" | - |
| Väggtjocklek | 0,5–10 mm | 0.02"–0.40" | Std. tolerans ±0,02–0,15 mm | |
| Humör | O / H58 | - | Sömlöst kopparrör | |
| Nyckelfunktioner | - | Hög ledningsförmåga, korrosionsbeständighet, duktilitet | - | Elektrisk-kopparlegering |
| Typiska applikationer | - | Samlingsskenor, transformatorer, ställverk, elkontakter, VVS | - | Branschstandard |
C11000 vs C10200 vs C12200 kopparlegeringar
| Kategori | C11000(ETP koppar) | C10200(OFHC koppar) | C12200(DHP Copper) |
|---|---|---|---|
| Materialnamn | Elektrolytisk Tough Pitch Copper | Syre-fri koppar med hög ledningsförmåga | Fosfor-Avoxiderad koppar |
| UNS-nummer | C11000 | C10200 | C12200 |
| Vanliga namn | ETP Koppar, Tough Pitch Copper | OFHC koppar, syre-fri koppar | DHP koppar, deoxiderad koppar |
| Kemisk sammansättning | Cu: Större än eller lika med 99,90 % • O: 0,02–0,04 % | Cu: Större än eller lika med 99,95 % • O: Mindre än eller lika med 0,001 % | Cu: Större än eller lika med 99,90 % • P: 0,015–0,040 % |
| Elektrisk ledningsförmåga | 100 % IACS | 101–102 % IACS (最高) | 85–90 % IACS |
| Värmeledningsförmåga | Excellent | Utmärkt (略优) | Mycket bra |
| Draghållfasthet (O Temperation) | 210–250 MPa | 200–240 MPa | 200–240 MPa |
| Draghållfasthet (hård) | 340–380 MPa | 330–370 MPa | 300–360 MPa |
| Avkastningsstyrka (O Temperation) | 65–100 MPa | 60–95 MPa | 60–100 MPa |
| Förlängning (O Temper) | 30–45% | 30–45% | 30–45% |
| Korrosionsbeständighet | Mycket bra | Mycket bra | Utmärkt (最适合管路) |
| Vätgasförsprödningsmotstånd | Dålig (氧化物导致) | Excellent | Excellent |
| Svetsbarhet (lödning / svetsning) | Medium | Medium – Bra | Excellent(无氢脆风险) |
| Formbarhet | Excellent | Excellent | Excellent |
| Lämplig för hög-vakuumanvändning | ❌ 否 | ✔ 最佳 | ✔ |
| Syreinnehåll | 200–400 ppm | < 10 ppm | Ingen (P tar bort O) |
| Fosforhalt | - | - | 150–400 ppm |
| Bästa styrka kategori | Hög elektrisk prestanda | Koppar med högsta renhet | Bästa svetsbarhetsrör |
| Primära fördelar | Standard elektrisk koppar | Ultra-hög renhet och konduktivitet | Lödning & svetsning utan försprödning |
| Begränsningar | Kan drabbas av väteförsprödning | Högre kostnad | Lägre konduktivitet |
| Typiska produktformer | Plåtar, plattor, stänger, samlingsskenor, vajrar, rör | Stavar, trådar, vacuumkomponenter med hög-renhet | Kopparrör (ACR/HVAC), VVS-rör |
| Typiska applikationer | Samlingsskenor, elektriska kontakter, transformatorer | Halvledare, vakuumenheter,-avancerad elektronik | VVS-slangar, värmeväxlare, VVS, tekniska rör |
| ASTM-standarder | B152, B187, B68, B75 | B152, B187 | B111, B306, B280 |
| Kostnadsnivå | Standard (medium) | Högsta | Lägst av tre |
Huvudfunktioner i UNS C11000
Större än eller lika med 100 % IACS elektrisk konduktivitet
Utmärkt värmeledningsförmåga
Enastående duktilitet och formbarhet
Lätt att svetsa, löda, löda
Icke-magnetisk, hög korrosionsbeständighet
Överlägsen ytfinish
Idealisk för elektriska och termiska ledningssystem
Produkter Applikationer
UNS C11000 används ofta i:
Elektriska samlingsskenor & jordningsskenor
Transformator- och ställverkskomponenter
Kraftdistributionsutrustning
Elektriska kontakter och kontakter
Elektroniska terminaler och PCB
VVS-rör & VVS-komponenter
Värmeväxlare och kondensorer
Precisionsstansade koppardelar
Behöver du C11000 kopparplåtar, remsor, spolar, rör, stänger eller samlingsskenor?
Vi stöder OEM-anpassning, snabb leverans och global frakt.
Vår adress
Rum 4107, Runfeng Building, Sanqiao New Street, Weiyang-distriktet, Xi'an City, Shaanxi-provinsen
Telefonnummer
+86 15769214734
E-e-post

Professionella vanliga frågor om kopparlegeringar (C11000 / C10200 / C12200)
1. Vilka är de viktigaste skillnaderna mellan C11000, C10200 och C12200 vid industriell användning?
C10200: Högsta renhet och konduktivitet (halvledare, vakuum, hög-elektronik)
C11000: Koppar av standard-kvalitet för samlingsskenor, kraftutrustning
C12200: Bästa svetsbarhet och korrosionsbeständighet för VVS, VVS, värmeväxlare
2. Vilken kvalitet är mest lämplig för eldistributionssystem?
C11000 ETP Koppar(Större än eller lika med 100 % IACS) är industristandarden för:
Samlingsskenor
Transformatorkomponenter
Ställverksdelar
Jordningssystem
C10200 kan även användas när extra hög ledningsförmåga krävs.
3. Vilken kopparkvalitet rekommenderas för lödda eller svetsade rörsystem?
C12200 (DHP Copper)är idealiskt eftersom fosfor tar bort syre och förhindrar väteförsprödning.
Det är den globala standarden för:
VVS-slangar
ACR-rör
Värmeväxlarslingor
VVS-system (kallt och varmt vatten)
4. Anger du både metriska och imperialistiska dimensioner?
Ja. Vi levererar:
mm / tum
Standardtoleranser per ASTM
Anpassade toleranser på begäran
OEM-tillverkning tillgänglig för spolar, plåtar, plattor, rör, stänger, samlingsskenor
5. Vilka internationella standarder uppfyller dina kopparlegeringar?
Beroende på produkttyp:
ASTM B152– Kopparplåtar och plattor
ASTM B187– Stavar och stänger
ASTM B68 / B75– Sömlösa kopparrör
ASTM B111 / B280– DHP kopparrör
ASTM B170– Syre-fri koppar
ISO, EN, JIS-ekvivalenter kan tillhandahållas vid behov.
6. Kan du tillhandahålla testcertifikat (MTC) och tredjepartsinspektioner-?
Ja. Vi tillhandahåller:
SV 10204 3.1 MTC
Kemisk sammansättning (spektrometer)
Mekaniska egenskaper rapport
Virvelströms- och ultraljudstestning för rör
SGS / BV / TUV 3:e-partsinspektion tillgänglig
7. Vad är din kvalitetssäkringsprocess för kopparlegeringsprodukter?
Vårt QA-system inkluderar:
Verifiering av inkommande råmaterial
Online dimensionsövervakning
Hårdhets- och dragprovning
Inspektion av ytjämnhet
Konduktivitetstestning för C10200 / C11000
Svetsbarhets- och tillplattningstester för C12200-rör
100 % virvelströmstest för sömlösa rör
Överensstämmer medISO 9001, ISO 14001, ISO 45001.
8. Vad är den typiska ledtiden för beställningar av kopparlegeringar?
Lagerstorlekar: 3–7 dagar
Anpassade storlekar: 10–20 dagar
Stor-volym eller precisionsbearbetning: 20–30 dagar
Brådskande beställningar kan ordnas med prioriterad schemaläggning.
9. Vilka förpackningsalternativ erbjuder ni för exportförsändelser?
Export-förpackningar inkluderar:
Fuktsäkert kraftpapper-
PVC skyddsfilm (för polerad koppar)
Gasningsfria-träpallar eller lådor
Stålbandsförstärkning
Anpassad pallhöjd för effektivitet i containerlastning
Lämplig för sjöfrakt, flygfrakt och konsolidering.
10. Kan du leverera kopparspolar eller bearbetade delar för massproduktion?
Ja. Vi stödjer:
Spole slitsning
Precisionsskärning (plåt/remsa/stång/rör)
CNC-bearbetning
Böjning, stansning
Efterbehandling (polering, betning, plätering)
OEM & ODM-tjänster tillgängliga.
11. Vilka ytförhållanden är tillgängliga för kopparplåtar, -remsor och -rör?
Bruksfinish
Ljusglödgad
Polerad yta
Tenn-belagd
Icke-oxiderad yta för elektriska applikationer
Skyddsfilm (ena sidan eller båda sidor)
12. Kan du garantera ledningsförmåga för koppar av elektrisk-kvalitet?
Ja. Vi tillhandahåller:
Större än eller lika med 100 % IACSför C11000
101–102 % IACSför C10200
Konduktivitetstestrapport ingår i MTC
13. Erbjuder ni skräddarsydd kontroll av kemisk sammansättning för speciella industrier?
Ja. För halvledar-, rymd- och precisionselektronik:
Ultra-låga restelement
Ytterligare föroreningskontroll (Bi, Pb, S, Fe)
Ultra-höga konduktivitetskrav
14. Vad är din minsta beställningskvantitet (MOQ)?
Lakan / tallrikar / barer: 300–500 kg
Spolar: 1 rulle (beroende på tjocklek)
Rör: 300–500 kg
Exempelorder stöds för teknisk validering.
15. Vilken dokumentation kan tillhandahållas för tullklarering och projektgodkännande?
Kommersiell faktura
Packlista
Ursprungsintyg (CO, formulär E, formulär F, etc.)
SV 10204 3.1-certifikat
HS-kodklassificering
Tredjepartsinspektionsrapport- (SGS/BV/TUV)
Populära Taggar: uns c11000 kopparlegeringar, Kina uns c11000 kopparlegeringar tillverkare, leverantörer, fabrik


